Bugün, 15 Ekim 2019 , Salı

Bize ulaşın: 0 284 737 34 40

ERİKLİ'DE G-8 ZİRVESİ

ERİKLİNİN SORUNLARI

 

22  ARALIK 2017 günü Keşan Kaymakamı, Cumhuriyet Baş savcısı, Keşan İlçe Jandarma Komutanı, Belediye Başkanı, Belediye Birim Amirleri ve Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi adına da Başkan Abbas KILIÇASLAN ve Hazan BÖLÜKBAŞI'nın katıldığı ve Erikli'nin Sorunlarının tartışıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda birçok konular ele alındı. 2018 yazının daha huzurlu ve keyifli geçmesi için alınması gerekli önlemler tartışıldı. Toplantı sonrası Belediye Başkanı Sayın Dr. Mehmet ÖZCAN'ın gazeteye verdiği açıklamalar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

“ERİKLİ’DEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ KONUŞTUK”

Erikli’de geçen hafta içerisinde 2018 yılı yaz mevsimi için alınması gereken emniyet önlemleri hakkında toplantı düzenlendiğini ifade eden Mehmet Özcan, şöyle dedi: “Erikli’ye kamera sistemi konulması yönünde bir talep oldu. Yaz mevsiminde, sahillerde özellikle kumsala çadır kuranların sorunları görüşüldü. Jandarmanın, Kaymakamlık ve Valilik eliyle yetkilendirilmesi istendi. Zabıta sayısının artırılması yönünde talep oldu. Erikli’de çamlık girişini otopark olarak kullanılması için gerekli müsaadenin verilmesini istedik.”

“TESİSİMİZİ YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Erikli Sahili’ne, Yayla’dakine benzer bir arıtma tesisi yapmak için projemiz hazır. Bu tesisi, mevcut arıtmanın yanına yapmamız mümkün değil. Çünkü gölün kıyı kenar çizgisinde kalıyor. 1.derece sit alanı olması engel değildir. 1.derece sit alanlarında, bu tür tesisler, kamu yararı olması nedeniyle Valilik onayıyla yapılabiliyor. Erikli’de alternatif araziler bakıyoruz. Belli bir yer konusunda görüşmelerimiz olacak. Uygun bulunursa, tesisimizi yapmayı planlıyoruz.”

“YETERSİZ KALIYOR”

DSİ(Devlet Su İşleri)’yle yaklaşık 1,5 yıl önce Mecidiye Göleti’nden Erikli’ye su götürülmesi konusunda protokol yapıldığını hatırlatan Mehmet Özcan, “Geçen Cuma günü DSİ’ye uğradık ve bununla ilgili projenin tamamlandığını bizimle paylaştılar. 2018 yılı yatırım programına konulması için çalışma yapıldığı ifade edildi. Erikli’de yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu olduğundan içme suyu yetmiyor. Kanalizasyon sistemi 8-10 bin kişiye göre yapılmış. Kısacası yetersiz kalıyor. Eğer bunlar yapılırsa, kooperatifle ilgili bağlantımız kalmayacak. Alt yapılar tamamen belediye eliyle yapılmış olacak. Ayrıca, yatırım programına alınırsa, 2019 yılı yaz döneminde yeni tesislerden su verilme şansı olacaktır.” dedi.

Erikli’de terminal olarak kullanılan ancak muhtarlık tarafından mera alanı denilmesi nedeniyle boşaltılan alan hakkında bilgilendirmede bulunan Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Erikli’de terminal olarak kullanılan alanın mera olmadığı ortaya çıktı. 1986 yılında yapılan planlarda park alanı olarak gözüküyor. Oranın yıkılmasının nedeni ise, imara uygun yapıların olmamasından kaynaklıdır. Oranın zeminini yeniden düzleyeceğiz ve prefabrik yapılar konulacak. Yine ulaşım için orayı kullanmaya devam edeceğiz.”